Piaskowanie zębów – to jeden z zabiegów stomatologicznych, zaliczany do grupy zabiegów higienizacyjnych. Działa on poprzez emisję strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu-piasek smakowy) i powietrza. Powodem popularności piaskowania jest przede wszystkim natychmiastowa widoczność efektów. Kiedy warto zdecydować się na wykonanie piaskowania zębów? Jak w praktyce wygląda taki zabieg? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać odpowiedzi na pytania.
Przeczytaj również: Rany i otarcia w jamie ustnej
Piaskowanie – przebieg zabiegu
Zabieg piaskowania jest zabiegiem nieinwazyjnym i bardzo prostym do wykonania, nie trzeba zatem obawiać się efektów niepożądanych. Przed nim, specjalista powinien przeprowadzić z pacjentem konsultacje, podczas których oceni stan jamy ustnej oraz ustali wskazania do wykonania zabiegu. Piaskowanie zębów to zabieg przeprowadzany za pomocą specjalnej piaskarki. Jest to urządzenie wyposażone w dyszę wyrzucającą pod ciśnieniem strumień wody, zawierający substancje i drobiny czyszczące. To właśnie ze względu na drobinki czyszczące, które są tak małe jak ziarenka piasku, cała procedura zyskała swoją nazwę. Zabieg piaskowania jest bezbolesny i trwa około 30 minut. Powinien być przeprowadzany z użyciem ssaka, który będzie na bieżąco usuwał resztki piasku z jamy ustnej. Piaskowanie usuwa z powierzchni zębów przebarwienia powstałe w wyniku pica barwiących napojów (kawy, herbaty, wina), płytkę nazębną (rodzaj nalotu, który przylega do powierzchni zęba) oraz resztki kamienia nazębnego (zwapniałej płytki nazębnej) rozbitego w trakcie zabiegu.
Wskazania do wykonania zabiegu
Misją zabiegu piaskowania zębów jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Kamień nazębny występuje nie tylko na powierzchni zębów, ale również dookoła płytki nazębnej, a także w szczelinach międzyzębowych. Zabieg piaskowania zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który polega na eliminowaniu czynników sprzyjających rozwojowi bakterii chorobotwórczych, a poprzez to zapobiega rozwojowi chorób przyzębia oraz próchnicy. Celem zabiegu jest pośrednio także uzyskanie walorów estetycznych w postaci bielszych i jaśniejszych zębów. W zależności od trybu życia i stanu uzębienia, piaskowanie przeprowadza się przeciętnie raz na pół roku. Szczególnie często zabiegowi piaskowania powinni poddawać się palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty.
Piaskowanie – podział
Zabiegi piaskowania możemy podzielić na naddziąsłowe oraz poddziąsłowe. Pierwsza z możliwości polega na pozbywaniu się osadu z części zęba znajdującej się ponad dziąsłem. Do tego zabiegu używany jest piasek o twardszych drobinkach, co pozwala na usunięcie widocznych przebarwień. W trakcie pracy specjalisty, nadmiar zawiesiny z jamy ustnej usuwa ssak, a na koniec zęby poleruje się specjalnymi gumkami lub szczotkami. Natomiast piaskowanie poddziąsłowe usuwa osad i przebarwienia z okolicy kieszeni zębowych. Sąsiedztwo wrażliwego na ból i ukrwionego dziąsła wymaga użycia piasku o bardziej miękkich drobinkach – najczęściej glicyny. Nie ma konieczności polerowania zębów po całej procedurze.
Zalecenia po zabiegu piaskowania
Osoby, chcące jak najdłużej cieszyć się efektami piaskowania powinny przez przynajmniej trzy godziny po zabiegu powstrzymać się przed piciem kawy, herbaty, czerwonego wina oraz wszelkich innych barwiących produktów spożywczych i napojów. Przez najbliższe 48 godzin po zabiegu pacjent powinien stosować, tzw. białą dietę. Nie zaleca się także palenia papierosów oraz należy skrupulatnie i regularnie oczyszczać jamę ustną. Najlepiej szczotkować zęby po każdym posiłku, przynajmniej raz dziennie, sięgać po nić dentystyczną oraz płukać jamę ustną odpowiednimi płynami.
Warte uwagi: Ekstrakcja – kiedy dla zęba nie ma już ratunku…