Co to jest obraz CBCT (stożkowa tomografia komputerowa)?

27 listopada 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Stożkowa tomografia komputerowa (CBCT) to innowacyjna, stosunkowo nowa technika obrazowania szczękowo-twarzowego. Przede wszystkim jest ona dokładniejsza niż panoramiczne zdjęcie rentgenowskie. Badanie to zrewolucjonizowało świat współczesnej stomatologii, ponieważ ułatwiło przejście diagnostyki stomatologicznej z 2D do obrazów 3D. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

W Implanty Zębów Poznań wykwalifikowani specjaliści wykorzystują badanie CBCT to jeszcze lepszej diagnostyki.

Przeczytaj również: Most na włóknie szklanym

Co to jest CBCT?

CBCT to skrót od Cone Beam Computed Tomography, znanej w Polsce jako tomografia wiązki stożkowej. Określenie „stożkowa” podchodzi od wykorzystywanej w trakcie badania wiązki promieniowania, która ma kształt stożka. W Europie ta metoda diagnostyczna stosowana jest od 1996 roku. W wyniku badania uzyskuje się trójwymiarowy obraz struktur zębowych oraz kości w okolicy czaszkowo-twarzowej w jednym skanie, co pozwala na bardziej precyzyjne planowanie leczenia. CBCT dostarcza szczegółowych informacji o tkankach twardych. Nie dostarcza natomiast pełnych informacji dotyczących tkanek miękkich, takich jak węzły chłonne, nerwy, mięśnie. CBCT jest w stanie – przy krótszym czasie naświetlania – uzyskać obrazy o wyższej jakości diagnostycznej. Podczas badania dawka promieniowania, na którą wystawiany jest pacjent, jest 10 razy mniejsza w porównaniu z tradycyjną tomografią komputerową szczękowo-twarzową. Obraz uzyskuje się w formie cyfrowej na komputerze, a pacjent dostaje wynik na płycie CD/DVD.  Wysoka rozdzielczość tomografii CBCT daje możliwość zobrazowania najdrobniejszych zmian i szczegółów anatomicznych, co ma ogromne znaczenie przy planowaniu leczenia stomatologicznego.

Kiedy należy wykonać tomografię komputerową CBCT?

Tomografia komputerowa CBCT pozwala na kompleksową diagnostykę i leczenie w wielu dziedzinach stomatologii i laryngologii. Badanie to jest bardzo istotnym narzędziem diagnostycznym. Pozwala na wykrycie i diagnozę chorób oraz planowanie leczenia stomatologicznego. Tomografię wykonujemy w celu:

 • leczenia periodontologicznego;
 • oceny próchnicy;
 • diagnozy, leczenia oraz planowania leczenia ortodontycznego;
 • planowania i kontrolowania przebiegu leczenia implantologicznego;
 • planowania leczenia protetycznego;
 • leczenia zaburzeń rozwojowych w obszarze czaszki.
 • leczenia schorzeń stawów skroniowo-stawowych;
 • leczenia endodontycznego (kanałowego) na przykład w przypadku nietypowego przebiegu kanałów;
 • diagnozy zębów zatrzymanych, nadliczbowych i dodatkowych;
 • po urazach twarzoczaszki w celu diagnozy złamać;
 • diagnozy i oceny chorób przyzębia;
 • diagnozy ubytków kostnych w szczęce i żuchwie;

Ponadto tomografię CBCT wykonuje się również w laryngologii. Badanie pozwala na diagnozę stanów chorobowych jamy nosowej oraz zatok szczękowych.

Jak przebiega badanie CBCT i czy wymaga przygotowań?

Do badania tomograficznego wiązką stożkową nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Świadczy o tym chociażby fakt, że nie jest wymagane przebywanie na czczo. Jednakże, jak przed każdym badaniem przy pomocy promieniowania rentgenowskiego, należy usunąć wszystkie metalowe przedmioty z okolic twarzy i szyi (biżuterię, okulary, a także aparaty ortodontyczne, protezy zębowe i aparaty słuchowe). Przed przystąpieniem do badania pacjent musi założyć również ołowiany fartuch ochronny, który zapobiega przyjęciu nadmiarowej dawki promieniowania. 

Tomografia stożkowa wykonywana jest w bezruchu, w pozycji stojącej lub siedzącej. Trwa około kilkudziesięciu sekund. W tym czasie głowa pacjenta pozostaje unieruchomiona przez specjalne uchwyty, nazywane holderami. Aparat, który emituje promieniowanie oraz jego detektor obracają się o 360 stopni. Dzięki temu tworzą dużą liczbę widoków (obrazów). Komputer przy pomocy specjalnych algorytmów analizuje wyniki badania, tworząc trójwymiarowy obraz badanego obszaru. 

CBCT – przeciwwskazania do badania

Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii stożkowej CBCT, ze względu na narażenie na promieniowanie w trakcie badania, jest jedynie ciąża. Jak już wspomnieliśmy, badanie to charakteryzuje się mniejszą dawką promieniowania rentgenowskiego niż standardowa tomografia komputerowa, jednakże jego przeprowadzanie u kobiet w ciąży jest niewskazane.

Warte uwagi: Korona tymczasowa PMMA

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

  Kliknij aby ocenić ten post!
  [Całość: 0 Średnia: 0]

  Potrzebujesz Pomocy?
  Scan the code