Funkcje poszczególnych zębów

27 stycznia 2023
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Zęby pełnią wiele ważnych funkcji w jamie ustnej. Główną funkcją zębów jest rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmu, co umożliwia łatwiejsze przyswajanie składników odżywczych. Zęby także pomagają w utrzymaniu prawidłowej mowy, a ich kształt i ułożenie pomagają w odróżnianiu głosek. Ponadto wpływają na to, jak wygląda nasza twarz i usta. Zdrowe, białe zęby dodają uroku i sprawiają, że wyglądamy na zdrowych i młodych. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać funkcje poszczególnych rodzajów zębów.

Przeczytaj również: Wpływ braków zębowych na zgryz

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Charakterystyka zębów

Zęby są twardymi, białymi strukturami, które znajdują się w jamie ustnej.  Dorosły człowiek może posiadać od 28 do 32 zębów stałych. Różna ich ilość u poszczególnych osób zależy od posiadania tzw. zębów mądrości, czyli ósemek. Osoby, które posiadają wszystkie ósemki mają 32 zęby. U części osób mogą się one jednak nie wykształcić w ogóle, bądź też istnieje konieczność ich usunięcia ze względu na brak miejsca. Zęby można podzielić na cztery grupy:

  • 8 siekaczy,
  • 4 kły,
  • 8 zębów przedtrzonowych,
  • 12 zębów trzonowych.

Każdy z zębów pełni konkretną funkcję, której nie jest w stanie przejąć inny ząb.

Funkcje siekaczy

W jamie ustnej znajduje się osiem siekaczy, które zlokalizowane są w jej przedniej części – po dwa z lewej i prawej strony w szczęce i żuchwie. Ten rodzaj zębów człowieka można podzielić na siekacze przyśrodkowe i boczne. Funkcje siekaczy to przede wszystkim wgryzanie się w pokarm i odgryzanie jego kawałków. Ponadto wspomagają wypowiadanie słów i mają wpływ na wygląd twarzy, ponieważ wspierają wargi.

Funkcje kłów

To tak zwane trójki, które wspierają siekacze w trakcie dzielenia pokarmu na mniejsze części. Te lekko spiczaste zęby nazywane są przez stomatologów zębami jednoguzkowymi. Zapewniają także równe ułożenie pozostałych zębów po zamknięciu szczęki.

Funkcje zębów przedtrzonowych

Zęby przedtrzonowe znajdują się zaraz za kłami (po dwa za każdym z nich), co oznacza, że w jamie ustnej jest ich osiem: po cztery w szczęce i żuchwie. W związku z tym wyróżnia się przedtrzonowce górne oraz dolne. Mają one spłaszczony wierzchołek, służą do przeżuwania pokarmów. Ich rola nie kończy się jednak na wsparciu trzonowców w przeżuwaniu pokarmu. Utrzymują też żuchwę i szczękę na właściwej wysokości.

Funkcje trzonowców

Tych zębów możesz mieć od ośmiu do dwunastu. Wszystko zależy od tego, czy doszło u ciebie do wyrznięcia się zębów mądrości w najdalszej części szczęki i żuchwy. Wyrzynają się w tylnej części szczęki jako ostatnie, zwykle w okresie wczesnej dorosłości.  Podobnie jak przedtrzonowce, trzonowce służą do przeżuwania pokarmu i utrzymują twarz na właściwej wysokości. Dolne trzonowce mają dwa korzenie, a górne – trzy.

Zęby nadliczbowe, czyli co?

Zjawisko nadliczbowych zębów to hiperdonacja. To anomalia polegająca na powstawaniu dodatkowych zawiązków zębowych – w efekcie formuje się nadliczbowy siekacz, kieł, przedtrzonowiec lub ząb trzonowy. 

Nadliczbowość zębów możemy podzielić na dwie grupy. Hiperdoncja prawdziwa (rzeczywista) to stan, w którym występuje więcej zawiązków zębów dla danego rodzaju uzębienia niż powinno. Hiperdoncja rzekoma to pozorne występowanie dodatkowych zębów w wyniku przetrwałego zęba mlecznego. Oznacza to, że ząb mleczny pozostaje jeszcze w jamie ustnej, natomiast wyrzyna się już jego stały odpowiednik.

Warte uwagi: Zgorzel zęba

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code