Konsekwencje unikania kontroli stomatologicznej

Z reguły pamiętamy o regularnym płaceniu rachunków, przeglądach swoich samochodów oraz urodzinach najbliższych, jednak dobrowolnie rezygnujemy z regularnej kontroli własnego uzębienia. Zaniedbania związane ze zdrowiem jamy ustnej mogą wiązać się z ogromnymi kosztami zdrowotnymi oraz finansowymi.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wizyta u stomatologa nie należy do ulubionych rozrywek większości ludzi, dlatego często jest przekładana i odkładana możliwie jak najdłużej. Często wybieramy się do gabinetu, dopiero kiedy pojawia się ból zęba lub stan zapalny, z którym nie możemy sobie poradzić domowymi sposobami. Niestety takie postępowanie może skutkować koniecznością przeprowadzenia o wiele bardziej rozległych i tym samym długoczasowych i kosztownych zabiegów. Aby uniknąć tych przykrych następstw, warto przeprowadzać regularne kontrole stomatologiczne, które wykryją wszelkie oznaki próchnicy i innych chorób jamy ustnej na wczesnych etapach. Osobom dorosłym zaleca się wykonywanie takich kontroli raz na pół roku — nawet jeżeli nie występują żadne dolegliwości. 

W przypadku kobiet, które chcą mieć dzieci, kontrola stomatologiczna powinna być przeprowadzona jeszcze na etapie planowania ciąży. Co prawda ciąża nie jest przeciwskazaniem do wykonywania kontroli, ale uniemożliwia wykonywanie części zabiegów (szczególnie w pierwszym trymestrze). Wahania hormonalne mogą sprzyjać chorobom jamy ustnej i warto pamiętać, że stany zapalne zębów mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Na czym polega kontrola stomatologiczna

Badania, do których dotarliśmy i nasze wieloletnie doświadczenie wskazują na to, że aż 99% Polaków ma próchnicę (w różnym stopniu nasilenia), a do gabinetu stomatologicznego zagląda dopiero wtedy, kiedy leki przeciwbólowe przestają działać. Wiąże się to także z przekonaniem, że wizyta na fotelu kończy się leczeniem kanałowym — nie może być inaczej, skoro choroba zębów jest tak zaawansowana, że nie ma już innego sposobu leczenia. 

Samo badanie profilaktyczne polega na sprawdzeniu stanu uzębienia, stanu dziąseł, ocenie jakości szkliwa i stopnia osadzania się płytki nazębnej i kamienia. Stomatolog przeprowadza także wywiad z pacjentem, skupiający się na pytaniach dot. nadwrażliwości, dolegliwościach bólowych, przeprowadzanej higienie, pojawiających się zmianach na błonie śluzowej jamy ustnej. Po kontroli lekarz może zakwalifikować ubytki do dalszego leczenia, zalecić leki i odpowiednie pasty lub polecić higienizację, (oczyszczenie zębów z kamienia oraz fluoryzację). Może się okazać, że potrzebna będzie dodatkowa diagnostyka, wówczas lekarz zleci badania (zdjęcie rentgenowskie lub zdjęcie pantomograficzne).

Skutki unikania

Wiemy, że uporczywe unikanie kontrolnych wizyt stomatologicznych może skutkować poważnymi konsekwencjami: rozwijającymi się poważnymi infekcjami jamy ustnej, próchnicą oraz chorobami dziąseł i przyzębia. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że kondycja jamy ustnej wpływa na stan całego organizmu. Wyniki badań prof. Renaty Górskiej, kierowniczki Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM wskazały, że bakterie obecne w blaszce miażdżycowej są takie same jak te znajdujące się w kamieniu nazębnym. Tłumaczy to związek między złym stanem jamy ustnej a udarem niedokrwiennym mózgu, chorobą wieńcową i zawałem mięśnia sercowego.

Bakterie obecne w kamieniu nazębnym, pozostawionych korzeniach z miazgą w stanie rozpadu zgorzelinowego i ubytkach próchnicowych wpływają na pogorszenie zdrowia ogólnego. Zakażenia ogólnoustrojowe rozprzestrzeniają się za pomocą układu krwionośnego, limfatycznego oraz przez ciągłość anatomiczną. Jednymi z najbardziej poważnych konsekwencji zaniedbań w jamie ustnej są:

  •  zapalenie mięśnia sercowego, choroba wieńcowa i zawał,
  • udar mózgu,
  • zapalenie płuc,
  • zaostrzenie POChP,
  • osteoporoza, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów, 
  • przedwczesny poród,
  • choroby oczu i skóry.

A czy Ty pamiętasz datę swojego ostatniego badania stomatologicznego?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on google
Google+
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email