Bez wątpienia, implanty zębowe to rewolucyjny wynalazek, a ich wynalezienie to ważne wydarzenie w całej historii stomatologii. Dzięki nim, pacjenci mogą na zawsze zapomnieć o brakach w uzębieniu oraz ich konsekwencjach. Zdecydowana większość zabiegów wszczepienia implantów zębowych kończy się powodzeniem. Niestety, zdarza się, że nowy ząb nie zostaje przyjęty. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się jakie są objawy odrzucenia implantu, jak postępować w takiej sytuacji oraz jak często się to zdarza.
Przeczytaj również: Recesja dziąseł – problem nie tylko estetyczny
Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.
Czynniki ryzyka niepowodzenia zabiegu implantacji
- Choroby autoimmunologiczne.
- Leczenie przy zastosowaniu bisfosfonianów.
- Palenie tytoniu.
- Nadmierne obciążenie implantu.
- Alergia na skład implantu.
Wczesne odrzucenie implantu ma miejsce w ciągu pierwszych trzech do czterech miesięcy od wszczepienia i jest spowodowane brakiem osteointegracji. Zatem rozważając wstawienie lub wymianę implantu stomatologicznego, lekarz wspólnie z pacjentem dokonuje oceny ryzyka wczesnego niepowodzenia leczenia. W przypadku niepowodzenia późnego, problemy pojawiają się po osseointegracji i są to w dużej części te same powody, które prowadzą do utraty naturalnego uzębienia. Czynniki ryzyka, takie jak zła higiena jamy ustnej, zaciskanie zębów i zgrzytanie, palenie tytoniu, zły ogólny stan zdrowia, nadmierne obciążenie oraz ilość lub jakość kości, mogą prowadzić do odrzucenia implantu nawet po udanej integracji.
Jak często zdarza się odrzucenie implantu zęba?
Odrzucenie implantu zębowego występuje niezwykle rzadko, ale jednak występuje. Sytuacja ma miejsce w około 1,5-2% wszystkich implantacji – jak widać, problemy pojawiają się w odosobnionych przypadkach. Sprawia to, że zabiegi cechują się bardzo wysoką skutecznością i nie bez powodu zdobywają coraz większą popularność wśród pacjentów.
Objawy odrzucenia implantu zęba
Pierwszym i podstawowym wskaźnikiem, świadczącym o tym, że implant nie przyjął się prawidłowo w organizmie pacjenta jest stan zapalny dziąsła w okolicy, w której był on wszczepiany. Temu stanowi towarzyszą zazwyczaj wyraźne dolegliwości, takie jak: pieczenie, ból, krwawienie, a nawet wysoka gorączka.
Kolejną oznaką tego, że implant nie został zaakceptowany przez organizm jest jego ruchomość. Świadczy ona o niepełnym połączeniu protezy z otaczającymi ją tkankami. Z taką sytuacją mamy do czynienia zdecydowanie częściej przy okazji wszczepienia implantu metodą jednooetapową.
Żadnego z tych objawów nie należy lekceważyć! Może to doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Ponadto, jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, implant może całkowicie odpaść od dziąsła. Wtedy koniecznie trzeba zgłosić się do gabinetu stomatologicznego. Niestety sytuacja taka wiąże się z przeprowadzeniem kolejnej serii badań i zabiegów, a ewentualnie nowy implant można wszczepić dopiero 6 miesięcy później.
Odrzucenie implantu zęba – postępowanie
Potwierdzenie diagnozy odrzucenia implantu jeszcze nie świadczy, że mamy do czynienia z sytuacją bez wyjścia. W zależności od przyczyny odrzucenia implantu dentysta zastosuje odpowiednie środki oraz zleci przeprowadzenie właściwych zabiegów. Gdy przyczyną objawów jest zakażenie bakteryjne, wystarczy terapia antybiotykowa i zastosowanie właściwych preparatów do dezynfekcji. Jeśli jednak te działania nie pomogą, ponieważ doszło do utraty masy kostnej wokół zęba (co można określić za pomocą badania RTG), konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu sterowanej regeneracji kości. Później może nastąpić druga próba implantacji.
Klinika Implanty Poznań wspiera swoich pacjentów, oferując pełną opiekę i pomoc w przypadku odrzucenia implantu zębowego.
Warte uwagi: Nitkowanie – tajemna sztuka walki o zdrowe zęby
Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.