recesja

PRÓCHNICA
choroba zakaźna

Próchnica

Choroba zakaźna

Próchnica, temat poruszany i powszechnie znany. Jednak czy aby wsztstko na ten temat zostało już powiedzianie?Rozmawiając codziennie z naszymi pacjentami widzimy, że nadal brak świadomości, że próchnica jest chorobą zakaźną!

Dla pacjentów oznacza to, że: 

  • nikt nie rodzi się z próchnicą,
  • nawzajem się nią zarażamy poprzez przenoszenie śliny z bakteriami na różne przedmioty, z którymi inni mają styczność,
  • skoro próchnica nie jest wrodzona, to znaczy, że wcale nie jesteśmy na nią skazani i wcale nie musimy tracić zębów,
  • jeśli mamy zdrowe zęby, możemy zachować je do bardzo późnej starości,

Jedyną skuteczną drogą do wyleczenia próchnicy jest jej wczesne zdiagnozowanie i profesjonalny plan leczenia.

Aby powstała próchnica konieczne są trzy elementy

- Bakterie / Cukry / Czas -

Dbaj o profilaktykę – systematyczne szczotkowanie, nitkowanie oraz wizyty higienizacyjne pozwalają w znacznej mierze zredukować bakterie. Odpowiednio dobrane płukanki do ust, też są bardzo pomagają uwolnić się od bakterii. To one odpowiadają za niszczenie się zębów

Odpowiednia dieta – to właśnie cukry stanowią najlepsze pożywienie dla bakterii. To oczywiste – w każdym aspekcie naszego zdrowia, cukier ma niekorzystne działanie. Cukier to najlepszy przyjaciel próchnicy!

Prawidłowa higiena – zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Należy szczotkować zęby po każdym posiłku, nitkować przestrzenie międzyzębowe. Profesjonalna wizyta higienizacyjna jest nieodzownym elementem, prawidłowej dbałości o własny uśmiech. Pamiętaj o tym!

Systematyczność – to punkt wyjścia dla zachowania pięknego uśmiechu i zachamowania rozwoju próchnicy. Wizyty kontrolne w naszej klinice co 6 miesięcy, profesjonalna higienizacja raz na pół roku i nie musisz się już więcej obawiać próchnicy.

Etapy powstawania

próchnicy

etapy

Rozpoznanie próchnicy

możliwe jest tylko u dentysty

Pacjent samodzielnie praktycznie nie jest w stanie zauważyć u siebie początków próchnicy. Czasem jedynym sposobem na wykrycie ubytków próchnicowych są zdjęcia rentgenowskie. Koniecznie musimy też podkreślić, że próchnica sama w sobie nie boli. Boleć może podrażniony nerw w chorym zębie – ale to oznacza, że zwlekaliśmy z leczeniem bardzo długo.

prochnica-slider-2

Umów się na wizytę

już dzisiaj!