Recesja dziąseł – co to za proces?

27 listopada 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

W Implanty Zębów Poznań wykwalifikowani specjaliści wiedzą, jak poradzi sobie z tym problemem i skutecznie go wyeliminować.

Przeczytaj również: Biomateriały z tkanek roślinnych i zwierzęcych

Recesja dziąseł – wyjaśnienie

Recesja to nieprawidłowość polegająca na odsłonięciu części korzenia zęba. Dochodzi do niej  na skutek przemieszczenia się brzegu dziąsła w stronę wierzchołka korzenia zęba. Ze względu na to, że szyjki zębowe się odsłaniaj – ząb ulega wydłużeniu. Recesją często są dotknięte dziąsła w okolicach kłów. Ponadto to właśnie obserwacja tych zębów może pomóc w postawieniu wczesnej diagnozy. Bardzo często temu schorzeniu towarzyszy ból podczas jedzenia oraz krwawienie dziąseł. Takie symptomy powinny być bodźcem do tego, by jak najszybciej udać się do stomatologa. Recesja może występować w obrębie jednego (recesje pojedyncze) lub wielu zębów (recesje mnogie). Najczęściej cofnięte dziąsła można spotkać od strony wargowej i policzkowej (rzadziej na powierzchniach językowych i podniebiennych zębów). Recesja jest jedną z najbardziej zaawansowanych form choroby dziąseł. Problem może dotyczyć osób w każdym wieku, nawet dzieci. Jednakże prawdopodobieństwo pojawienia się zaniku dziąseł wzrasta z wiekiem.

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Funkcje dziąseł

Zadaniem dziąseł jest ochrona zębów. Dziąsło bierze udział w umacnianiu zębów w wyrostkach zębodołowych. Zabezpiecza połączenia zębodołowo-zębowe przed możliwością wnikania do nich infekcji. Dziąsło przyrośnięte łączy zęby z kością. Natomiast dziąsło nieprzyrośnięte (śluzówka dziąsła) chroni policzki i dziąsła od środka. Brzeg tkanki dziąsła, który otacza zęby, nosi nazwę brzegu dziąsłowego. Gdy brzeg ten odstaje od zębów, powoduje odsłonięcie korzeni, co naraża je na próchnicę i przyczynia się do utraty zęba.

blank

Objawy recesji dziąseł

Jednym z pierwszych pojawiających się objawów recesji dziąseł jest nadwrażliwość zębów. Objawia się nieprzyjemnym, bolesnym uczuciem w kontakcie zębów z bardzo zimnymi bądź gorącymi napojami i pożywieniem.  Z pewnością każdy z Was wie o czym mowa, ponieważ doświadczył takiego uczucia. Jednakże, kiedy masz do czynienia z tymi objawami codziennie- to wyraźny znak, że w Twojej jamie ustnej może zaczynać się rozwój recesji dziąseł.

Kiedy dziąsło się cofa, szyjki zębów zostają obnażone. Wtedy do objawów dochodzi nieustający ból, który występuje niezależnie od tego czy obecnie jesz lub pijesz. Może pojawiać się samoczynnie. Ponadto schorzeniu temu może towarzyszyć obrzęk dziąseł. Dodatkowo, podczas mycia zębów może pojawić się krwawienie (nawet obfite).

Recesja dziąseł – jak leczyć?

Na początek należy podkreślić, że leczenie recesji dziąseł dopasowuje się do stopnia zaawansowania schorzenia. Ponadto jest zależne od tego, jakie objawy mu towarzyszą. Istnieją mniej, jak i bardziej inwazyjne techniki. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania, jednak warto pamiętać, że wybór konkretnej metody zawsze należy do stomatologa w porozumieniu z pacjentem. Najpopularniejsze sposoby leczenia recesji dziąseł:

  • Wygładzenie korzenia zęba. Ta metoda polega na wygładzeniu miejsc powyżej oraz poniżej linii dziąseł. Dlaczego? Po to, aby obszar, w którym dziąsła stykają się z zębami, był możliwie jednolity. Zabieg ten należy powtarzać kilkukrotnie. Ponadto wygładzenie korzenia zęba powinno być poprzedzone zabiegiem usunięcia kamienia nazębnego.
  • Pokrycie miejsca recesji dziąsła materiałem kompozytowym. Jest to metoda, która w znacznym stopniu pozwala zminimalizować nadwrażliwość zębów i dziąseł. Ponadto zabezpiecza je przed pogłębianiem się schorzenia. Dzięki temu zabiegowi zostaje zakryta odsłonięta część zęba.
  • Przeszczep dziąsła. Jest to jedna z najbardziej inwazyjnych metod. Jednakże charakteryzuje się ona wysoką skutecznością. Przeszczep wykonuje się w momencie, gdy choroba jest na bardzo zaawansowanym poziomie, czyli gdy doszło już do utraty fragmentu dziąsła. Polega on na zasłonięciu korzenia zębowego poprzez przeniesienie tkanki pobranej z innego miejsca (np. z podniebienia) na obszar dziąsła.
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

[contact-form-7 id=”791f75a” title=”Formularz 1″]

Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code