Akryl a alergia

27 listopada 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 3 Średnia: 4.7]

Wiele osób jest uczulonych na materiały dentystyczne stosowane m.in. do wypełnień, wkładów koronowo-korzeniowych i koronek. Materiały te w swoim składzie mają metale oraz tworzywa sztuczne – potencjalne alergeny. Coraz częściej alergię wywołuje akryl – obecny w tworzywach, które wykorzystywane są do produkcji wypełnień oraz protez. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Przeczytaj również: Historia implantów

Akryl jest często wykorzystywanym materiałem w przypadku usług – Implanty Poznań

Akryl – zastosowanie

Przemysłowa produkcja tworzyw akrylowych rozpoczęła się na początku XX wieku. W 1901 r. Otto Rohm opisał w swojej pracy doktorskiej twarde, przezroczyste tworzywo, otrzymane z polimerów metakrylanu etylu. W 1909 r. utworzył wspólnie z Otto Haasem pierwszą fabrykę tworzyw sztucznych na bazie akrylanów. Do dnia dzisiejszego akryl ma szerokie zastosowanie. Wchodzi w skład kompozytów dentystycznych oraz materiałów stosowanych w protetyce stomatologicznej. Dotychczas najsilniej uczulał metakrylan metylu, powszechnie stosowany do utwardzania tworzyw protetycznych. Światłoutwardzalne akrylany ostatniej generacji znalazły zastosowanie zarówno w protetyce jak i do wypełniania ubytków w próchniczych zębach. Natomiast, np. w ortopedii akryl stanowi podstawę cementu kostnego. Akryl jest wykorzystywany również w przemyśle – armatury przemysłowe i łazienkowe (wanny, brodziki, kabiny natryskowe, mydelniczki, wieszaki), szkło przemysłowe, opakowania, zbiorcze i indywidualne itp.

Objawy uczulenia na akryl

Symptomy świadczące o wystąpieniu alergii na akryl to:

 • zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
 • owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej,
 • zmiany liszajowe w obrębie błony śluzowej jamy ustnej,
 • pieczenie w ustach (ból i obrzęki).

Jednakże objawy mogą wyjść również poza obszar śluzówki jamy ustnej, m.in. na skórę twarzy, przypominając alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Do ogólnych objawów sugerujących alergię zalicza się m.in.:

 • bóle głowy,
 • migrenę,
 • nerwobóle,
 • bóle mięśni lub stawów.
blank

Diagnostyka alergii na akryl

Zdiagnozowanie alergii następuje po zaobserwowaniu objawów. Następnie po potwierdzeniu, że występują one pod wpływem substancji (akrylu) zawartej w zastosowanych u danego pacjenta materiałach.

Kolejnym krokiem w diagnozie jest wykonanie testu płatkowego z użyciem substancji uczulających. Jeżeli u pacjenta stwierdzony zostanie dodatni wynik testu na którąś z substancji, to przed podjęciem decyzji o ewentualnym usunięciu materiału z jamy ustnej należy dokładnie sprawdzić jego skład. Dopiero po potwierdzeniu wrażliwości pacjenta np. na akryl należy podjąć decyzję o usunięciu problematycznych plomb, mostów czy implantów. Objawy alergiczne z reguły ustępują w ciągu dwóch tygodni od usunięcia szkodliwych materiałów z jamy ustnej.

Alternatywy dla protez akrylowych

Dzięki prężnemu rozwojowi stomatologii i protetyki, alergicy nie muszą rezygnować z uzupełnień protetycznych. W przypadku uczulenia na wybrane elementy, z których zrobiona jest proteza, w porozumienia z protetykiem i alergologiem, mogą wybrać inne, bardziej przyjazne rozwiązanie. Najbardziej przyjazna i najchętniej wybierana proteza dla alergika, wykonana jest z materiałów termoplastycznych, czyli acetalu lub nylonu.

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Warte uwagi: Łuki zębowe – charakterystyka

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 3 Średnia: 4.7]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

  Potrzebujesz Pomocy?
  Scan the code