Cyfryzacja to najważniejszy aspekt współczesnej stomatologii. Jej celem jest zwiększenie komfortu pracy stomatologa przy równoczesnej poprawie bezpieczeństwa pacjenta. Dzięki technologiom CAD/CAM możliwe jest wyznaczenie indywidulanej ścieżki leczenia dla każdego pacjenta. Na CAD/CAM opiera się szereg kluczowych rozwiązań, które czynią codzienną pracę specjalistów bardziej świadomą. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Nerw zębodołowy
Te technologie wykorzystuje się w przypadku wielu usług – Implanty Poznań
CAD i CAM – wyjaśnienia
CAD (Computer Aided Design) to komputerowe wspomaganie projektowania. Tradycyjny wycisk zostaje zastąpiony przez skanowanie kamerą 3D opracowanych zębów. Celem tej procedury jest stworzenie wirtualnego, trójwymiarowego modelu, który przewyższa precyzją i dokładnością zwykłe modele protetyczne. Natomiast CAM (Computer Aided Manufacturing) to komputerowe wspomaganie produkcji. Skrót ten określa specjalistyczne oprogramowanie, które ma na celu precyzyjne wykonania zaprojektowanego wirtualnie obiektu. Zaprojektowane wcześniej wirtualne uzupełnienie protetyczne zostaje zrealizowane we frezarce czyli precyzyjnym urządzeniu sterowanym poprzez procesory, umożliwiające prowadzenie różnych narzędzi takich jak wiertła, frezy, kamienie, diamenty po obrabianych materiałach.
CAD CAM – jak to wygląda w praktyce?
Pierwszym etapem leczenia za pomocą systemu CAD/CAM jest zeskanowanie zębów pacjenta za pomocą skanera wewnątrzustnego. Ten proces trwa zaledwie kilka minut, jest bezinwazyjny i nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów i materiałów. Brak skanera wewnątrzustnego można zastąpić tradycyjnym wyciskiem pobieranym pacjentowi. Następnie pobrany i gotowy wycisk wystarczy włożyć do skanera protetycznego, a on już przetworzy dany wycisk na postać cyfrową. W trakcie projektowania na ekranie komputera system proponuje podbudowę w prawidłowych relacjach z zębami sąsiednimi i przeciwstawnymi. Przy tym posługuje się punktami referencyjnymi.
W drugim kroku specjalista umieszcza skany przekształcone w modele w wirtualnym artykulatorze wg Bonville. Zaznacza granicę preparacji i ustawia najróżniejsze parametry – siły kontaktów interproksymalnych i zwarciowych statycznych jak i dynamicznych, minimalną grubość, grubość i kształt rantu korony, usunięcie podcieni itd. Następnie projektuje sięmorfologię zębów, kształt, położenie, przebieg i głębokość bruzd, wysokość i kształt guzków, punktów i płaszczyzn stycznych, położenie i przebieg równika. Co ciekawe, oprogramowanie posiada biogeneryczną metodę odtworzenia powierzchni zgryzowej. Gdy cyfrowe uzupełnienie jest gotowe, rozpoczyna się pracę w CAMie. Najpierw w oprogramowaniu CAM dopasowuje się pracę, odpowiednio umiejscawia, ustala konektory itp. Wszystko to robi się po to, aby przygotować pracę do wytworzenia.
Zalety stosowania CAD/CAM
Korzyści płynące z tej technologii to przede wszystkim:
- praca z obrazem na monitorze komputera umożliwia oglądanie projektu z każdej strony i zmianę perspektywy,
- możliwość dokładnego dostosowania uzupełnienia do opracowanego filaru,
- obróbka frezarska zapewnia wysoką precyzję wykonywanych prac protetycznych,
- wykonane tą metodą prace protetyczne są trwalsze i bardziej stabilne kolorystycznie.
CAD CAM – podsumowanie
Zastosowanie tej technologii w protetyce stomatologicznej przede wszystkim znacznie skraca czas leczenia. Ponadto, porównaniu z tradycyjnymi technikami, znacznie zwiększa precyzję i dokładność dopasowania uzupełnienia protetycznego. Daną odbudowę protetyczną, na przykład most, projektuje się na komputerze a następnie wycinana. Dzięki temu omijane są tradycyjne, woskowe czy kompozytowe, etapy wytwarzania danej pracy, których wykonanie zajmuje dużo więcej czasu. Zminimalizowane jest niemal do zera ryzyko niedopasowania, z jakim możemy mieć do czynienia podczas tradycyjnego wyrabiania mostu. Specjalista projektujący most ma możliwość maksymalnego przybliżenia obrazu, dzięki czemu jest w stanie wykonać pracę z nieporównywalną do standardowej metody precyzją. Uzupełnienia protetyczne wykonanie dzięki systemowi CAD/CAM cechują się również wyjątkowo wysokim poziomem estetycznym.
Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.