O implanty nie trzeba dbać – MIT.
Korony z implantami wymagają regularnej pielęgnacji i higieny: szczotkowania oraz nitkowania, podobnie jak naturalne zęby. Co prawda ubytki w koronach nam nie grożą, bo większość z nich wykonana jest z ceramiki, która nie ulega próchnicy. Błędem jest założenie, że przy implantach nie grożą nam dolegliwości zębowe i nie musimy odwiedzać dentysty. Przy niewłaściwych nawykach może rozwinąć się np. periimplantitis, schorzenie podobne do paradontozy. Objawia się ono zapaleniem tkanek wokół implantu. Najczęściej wywołane jest nieodpowiednią higiena jamy ustnej, stresem, czynnikami genetycznymi, paleniem papierosów, chorobą okluzyjną zębów, a także chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, które mogą zaburzać proces gojenia, a co za tym idzie skutkować niepowodzeniem zabiegu. Co więcej, jeśli implant sąsiaduje z zębami, które toczy stan zapalny, to mogą one doprowadzić do infekcji zdrowej tkanki. O odbudowane na implantach zęby trzeba dbać, jak o swoje własne, w przeciwnym wypadku implant może nie zintegrować się dobrze z kością i wypaść.
Implanty to inwestycja na lata – FAKT.
Implanty to rozwiązanie z praktycznie zerowym ryzykiem, nawet wyleczona paradontoza czy cukrzyca nie wyklucza ich. Badania wykazują, że ta metoda odbudowująca zęby w porównaniu z innymi rozwiązaniami osiąga najwyższy 98% wskaźnik skuteczności. Zarówno protezy, mosty, jak i korony mają ograniczony termin użytkowania – protezy mogą wymagać wymiany lub modyfikacji po 5 latach, zaś korony i mosty przetrwają 10-15 lat. Trwałość implantów zależy od wielu czynników m.in. od tego, czy pacjent stosuje się do wskazań lekarza, od jego stanu zdrowia i schorzeń (nie tylko jamy ustnej), ale także od jakości produktu i zastosowanych rozwiązań technologicznych. Implant połączony z kością może przetrwać nawet dłużej niż jego producent!
Implanty to głównie kwestia estetyki – MIT.
Oczywiście implanty są dobrym wyborem dla wszystkich, również tych, którzy chcą mieć hollywoodzki uśmiech. Zęby odbudowane na implantach zapewniają również korzyści funkcjonalne: pozwalają normalnie uśmiechać się, gryźć, mówić. Dodatkowo chronią przed zanikiem kości (który w przypadku nieuzupełnienia luki w zgryzie postępuje) oraz marszczeniem się skóry. Jest to rozwiązanie bardziej komfortowe niż mosty czy protezy ruchome, które wymagają szlifowania i wyjmowania ich do zabiegów higienizacyjnych. Protezy często sprawiają, że pacjent czuje się starzej, jest skrępowany w sytuacjach społecznych. W przypadku implantów nie musimy się również obawiać nienaturalnego efektu – korony porcelanowe osadzane na implancie, czyli widoczna część uzupełnienia zawsze jest dopasowane do sąsiednich zębów.
Wiek nie gra roli – FAKT.
Na zabieg implantologiczny możemy się zdecydować w każdym wieku, decydujący jest dobry stan zdrowia, w tym jamy ustnej m.in. odpowiednie warunki kostne. Aby wykonać zabieg, rozwój struktur kostnych u pacjenta musi być zakończony, co średnio przypada na 21 rok życia. W przypadku utraty kości implanty stomatologiczne mogą być założone po wcześniejszym procesie odbudowy kości. Implant musi mieć solidny fundament. W tym celu chirurg odbudowuje zniszczone fragmenty szczęki za pomocą np. sterowanej regeneracji kości, gdzie użyty zostaje biomateriał, specjalna membrana, zastępująca utraconą przez pacjenta kość, która jest bazą do zabiegu implantologicznego.
Bolesne zarówno dla ciała, jak i… portfela – MIT.
Zabiegi wszczepiania pojedynczych implantów wykonujemy zwykle przy znieczuleniu miejscowym. Wstawienie jednego implantu trwa ok. 30 minut i dla doświadczonego specjalisty jest zabiegiem rutynowym. Implanty zębowe warto traktować jako inwestycję na lata, a nie tymczasowe rozwiązanie.
Implanty to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań – FAKT.
Implanty stomatologiczne to jedno z najbardziej rewolucyjnych rozwiązań w dziedzinie stomatologii. W większości wykonywane są z czystego tytanu, a tytan i jego stopy są mocniejsze i lżejsze od stali, więc implanty mogą służyć nawet całe życie. Tytan jest całkowicie biokompatybilny, czyli nieszkodliwy dla człowieka, pozbawiony ryzyka odrzucenia. Wielką siłą implantów zębowych jest także ich uniwersalność. Proces osteointegracji, czyli połączenia kości pacjenta z tytanową częścią implantu, który kiedyś zajmował 6 miesięcy, teraz często kończy się po upływie 6 tygodni.