Pacjenci, u których stwierdzono cukrzycę, często pytają, czy można wszczepić u nich implanty stomatologiczne. Cukrzyca jest bardzo często wymienianym przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów. Diabetycy są w gronie pacjentów ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się infekcji. Oprócz tego dłuższy jest też proces integracji kości i implantu. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Choroba okluzyjna – jak się objawia?
ZAPOZNAJ SIĘ Z NAJWAŻNIEJSZYMI INFORMACJI O KLINICE, OFEROWANYCH PRZEZ NIĄ USŁUGACH I IMPLANTACH
Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.
Charakterystyka choroby
To w znacznym uproszczeniu – zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Główną przyczyną tej choroby jest brak lub nieprawidłowe działanie wytwarzanego przez trzustkę hormonu – insuliny, która odpowiedzialna jest za przemianę glukozy w energię konieczną do pracy prawie każdej komórki organizmu.
Przewlekle utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi powoduje zmiany patologiczne w naczyniach krwionośnych i w konsekwencji uszkodzenie narządów wewnętrznych. Takie uszkodzenie naczyń prowadzi do poważnych następstw: niewydolności nerek, niewydolności serca, udaru mózgu, ślepoty, a nawet amputacji kończyn. Cukrzyca to w tej chwili problem około 2,7 mln. Polaków.
Jak cukrzyca wpływa na implanty zębowe?
Ze względu na występującą cukrzycę, w organizmie pacjenta upośledzeniu ulega na przykład synteza kolagenu, a gojenie się ran zachodzi wolniej niż u zdrowych osób. W przypadku wszczepienia implantów zębowych pacjentowi z cukrzycą zwiększone jest ryzyko pojawienia się infekcji w okolicy wszczepu, oprócz tego wolniej mogą przebiegać procesy łączenia się implantu z kością. Problemem może okazać się także gojenie naruszonych w trakcie zabiegu tkanek przyzębia. Jednakże choroba ta nie dyskwalifikuje jednoznacznie do zabiegu wszczepienia implantów zębowych!
Przez lata na ten temat były przeprowadzane badania. Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z University of Texas Health Science w San Antonio. Ich badanie obejmowało 117 pacjentów, których podzielono na grupy. Kierowano się tym, czy chorują oni na cukrzycę, a jeżeli tak, to czy przebieg choroby jest dobrze, czy słabo kontrolowany. Po rocznym okresie obserwacji okazało się, że utrzymywanie się implantów zębowych było podobne we wszystkich grupach i sięgało niemalże 100%. U pacjentów ze słabo kontrolowaną cukrzycą zauważalne natomiast było to, że proces osteointegracji implantu zachodził wolniej (prawie dwukrotnie dłużej w porównaniu do osób zdrowych). Aby zapobiec ewentualnym komplikacjom, u tych chorych odsłonięcie implantu wykonywano później niż standardowo.
Warunki wszczepienia implantu u diabetyków
Warunkiem przeprowadzenia zabiegu implantacji jest utrzymanie prawidłowego i ustabilizowanego poziomu cukru we krwi i wartości hemoglobiny (cukrzyca kontrolowana). Prawidłowe wartości tych parametrów są gwarancją na to, że gojenie się miejsc pozabiegowych i integracja implantu z kością odbędzie się prawidłowo. Pamiętajmy jednak, że monitorowanie poziomu cukru ważne jest zarówno przed zabiegiem, jak i po nim! Kolejnym warunkiem jest stała opieka diabetologa oraz przyjmowanie, zaleconych przez lekarza, leków.
Ustabilizowany poziom cukru i hemoglobiny, prawidłowe zaplanowanie zabiegu implantacji oraz kontrola pacjenta przez diabetologa po zabiegu minimalizują ryzyko odrzucenia wszczepionych implantów.
W Implanty Poznań specjaliści obejmują opieką również osoby, które zmagają się z cukrzycą! Umów się na wizytę, aby przekonać się, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym problemem.