Kość wyrostka zębodołowego

27 listopada 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Kość wyrostka zębodołowego to część górnej i dolnej szczęki, w której zakotwiczone są zęby w łożach zębowych. Wyrostki zębodołowe powstają wraz z wyrzynaniem się zębów. Za życia ulegają ciągłej odbudowie. Ich obecność zawsze związana jest z obecnością zębów, co oznacza że w przypadku utraty zębów zmniejsza się również wyrostek zębodołowy szczęki (dochodzi do jego zaniku).  Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Choroba okluzyjna – jak się objawia?

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Wyrostek zębodołowy – budowa

Każdy ząb dzieli się anatomicznie i fizjologicznie na dwie części: koronę – widoczną nad poziomem dziąsła i korzeń, który jest ukryty w kości wyrostka zębodołowego. Korzeń jest osadzony w dziąśle przy pomocy włókien łącznotkankowych, które rozciągają się między powierzchnią cementu korzeniowego a otaczającą kością. Są to tzw. wiązadła ozębnej. Podstawową rolą, którą one spełniają jest utrzymywanie zęba w zębodole. Ponadto pomagają w rozkładaniu siły działającej na kość podczas czynnościowych kontaktów zębów, np. przy przeżuwaniu.

Wyrostek zębodołowy to gąbczasta i jednocześnie najgrubsza część kości szczęki. Posiada charakterystyczną budowę – od tyłu i na środku jest wklęsły, natomiast od przodu i części bocznej – wypukły. Wraz z częścią zębodołową żuchwy tworzy tzw. odcinek krzywej eliptycznej.

blank

Na czym polega zanik kości wyrostka zębodołowego?

Jest to poważny problem i wyzwanie dla współczesnej protetyki stomatologicznej. Jak dochodzi do zaniku? Pod wpływem niektórych czynników komórki kościogubne zyskują przewagę. Całkowity zanik wyrostka zębodołowego sprawia, że niemal niemożliwe staje się wykorzystanie implantów czy innego uzupełnienia protetycznego. To jest właśnie jeden z powodów, dla których po utracie zęba naturalnego zaleca się jak najszybszą konsultację ze specjalistą i odbudowę brakującego uzębienia. Jednakże może dojść również do sytuacji, że kość wyrostka zębodołowego zacznie zanikać w momencie, gdy ząb jeszcze w nim tkwi, np. poprzez zainfekowanie go zmianami próchnicowymi. Wtedy konsekwencją jest rozchwianie zęba, a nawet jego utrata.

Zjawisko zaniku kości wyrostka zębodołowego bardzo często związane jest z wiekiem, ponieważ im starsza osoba, tym wyrostki stają się mniej zaznaczone. Jednakże istnieje również szereg innych przyczyn, o podłożu patologicznym.

W Implanty Zębów Poznań wykwalifikowani specjaliści wiedzą, jak poradzi sobie z tym problemem i skutecznie go wyeliminować.

Przyczyny zaniku kości wyrostka zębodołowego

  • długo utrzymujący się stan zapalny kości szczęki – gromadzenie się bakterii w osadzie i kamieniu nazębnym. To w konsekwencji może prowadzić również do groźnej choroby przyzębia – parodontozy, przez którą zanika tkanka kostna.
  • braki w uzębieniu, które mają wpływ na zaburzenia w fizjologii narządu zębowego. Narząd ten tworzą: ząb, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego, ozębna oraz cement korzeniowy.  Podczas spożywania pokarmów, zęby naciskają na wyrostek zębodołowy. Gdy zabraknie, kość zaczyna zanikać, ponieważ nie jest stymulowana naciskiem.
  • wady zgryzu,
  • błędy podczas leczenia ortodontycznego lub protetycznego.

Zapalenie wyrostka zębodołowego

Częstym zjawiskiem po ekstrakcji zęba jest zapalenie wyrostka zębodołowego, czyli tzw. suchy zębodół. Ma miejsce w momencie, gdy niedługo po wyrwaniu zęba wypłuczemy skrzep. W jaki sposób? Na przykład poprzez energiczne płukanie usta, intensywny kaszel, picie przez słomkę. Utrzymanie skrzepu po usunięciu zęba jest niezwykle ważne. Z tego powodu, podczas szczotkowania zębów w pierwszych dniach należy unikać tej okolicy, aby włosie szczoteczki nie naruszyło przypadkowo skrzepu. Zapalenie wyrostka zębodołowego objawia się w charakterystyczny sposób:

  • pacjent odczuwa silny ból w miejscu ekstrakcji, który może promieniować aż do głowy czy ramienia,
  • z ust pacjenta wydobywa się nieprzyjemny, drażniący zapach,
  • ogólne osłabienie,
  • może wystąpić gorączka,
  • powiększenie węzłów chłonnych szyi.

Aby wyleczyć ten stan należy udać się do stomatologa, który przepisze miejscowo stosowane leki i zabezpieczy ranę. Dodatkowo wykonuje się antyseptyczne płukanki jamy ustnej zgodnie z zaleceniem lekarza.

Warte uwagi: Protezy mocowane na implantach

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code