Paradontoza – objawy, skutki i leczenie

16 listopada 2020
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4]

Wśród grupy chorób przyzębia paradontoza jest tą najpopularniejszą. Jest to infekcja bakteryjna, która, wbrew obiegowym przekonaniom, nie ma źródła w genach. Co więcej taka jej postać występuje tylko u mniej niż 5 proc. ludzi. Infekcje zapalne dziąseł powodują cofanie się dziąseł i utratę kości. Co nastepnie bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić do zaawansowanej paradontozy. Na sam koniec nawet do całkowitej utraty zębów.

Paradontoza to zapalenie przyzębia. Wśród wszystkich schorzeń jamy ustnej jest drugą najczęściej występującą przypadłością, zaraz po próchnicy. Najczęściej dotyka osoby po 40 roku życia, natomiast zdarzają się jednak również przypadki zachorowań w młodszym wieku. Ponadto czynnikami sprzyjającymi rozwojowi paradontozy są niewłaściwa higiena, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, choroby współtowarzyszące (m.in. cukrzyca i niewydolność krążenia) oraz wahania hormonalne. Jeśli obawaisz się, że cierpisz na tę chorobę skontaktuj się z naszym centrum stomatologicznymKONTAKT.

Paradontoza – przyczyny i objawy

Po pierwsze choroba zaczyna się od odkładania nalotu z resztek jedzenia. Z tego powodu tak istotna jest wzorowa higiena jamy ustnej. Ponadto konieczne jest profesjonalne usuwanie płytki i kamienia nazębnego u dentysty, które uchroni zęby przed możliwymi konsekwencjami. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, objawy będą postępować.

Początkowo paradontoza przebiega bezobjawowo. Należy jednak kontrolować aktualny stan jamy ustnej by móc w porę zareagować, w nadziei że zapobiegniemy dalszemu rozwojowi schorzenia. Na koniec mogą pojawić się objawy, które można zaobserwować gołym okiem:

  • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, ból towarzyszący szczotkowaniu;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • osuwanie się szyjek zębowych;
  • nadwrażliwość dziąseł, podatność na zmiany temperatur
  • ponadto krwawienie oraz w zaawansowanych przypadkach stany ropne.

Paradontoza

Konsekwencje braku higieny

Sytuacja zaczyna się komplikować, kiedy utwardzony kamień nazębny migruje znacznie głębiej, tam gdzie nie sięga ani nitka, ani szczoteczka pacjenta – pod dziąsła. Dzieje się tak, ponieważ płytka nazębna pełna chorobotwórczych bakterii napiera na tkanki miękkie i zaczyna je niszczyć. W efekcie powstają kieszonki przyzębne – szczeliny pomiędzy dziąsłem, a zębem, gdzie gromadzą się bakterie, które eksplorują m.in. odsłonięte korzenie zębów. Tzw. cofnięte szyjki zębowe są istotnym problemem, ponieważ podczas posiłków może gromadzić się w nich jedzenie. W wyniku czego mogą też reagować nadwrażliwością na dotyk, zmiany temperatury, powodować nieprzyjemnych zapach z ust i w ten sposób ułatwiać rozwój stanów zapalnych. Na tym etapie drogą ratunku może okazać się zabieg kiretażu poddziąsłowego. Jak to wygląda?

Kiretaż dziąsłowy

Zabieg polega na oczyszczeniu kieszonek przydziąsłowych, stosuje się go w profilaktyce i terapii chorób przyzębia np. paradontozy. Kiretaż dzieli się na otwarty i zamknięty. Kiretaż otwarty dotyczy kieszonek głębokich, powyżej 5 mm. Zazwyczaj zabieg poprzedzony jest profesjonalnym zabiegiem higienizacji zębów to znaczy piaskowaniem oraz skalingiem. W wyniku czego żeby oczyszcza się z kamienia i osadów. Następnie stomatolog nacina dziąsło, odsłania obszar korzenia i precyzyjnie oczyszcza specjalnym urządzeniem szczelinę pomiędzy dziąsłem a zębem. Poprzez usunięcie zmienionej miękkiej tkanki przyzębia z kieszeni można wyeliminować przewlekłe zapalenie ziarniny. Na koniec obszar jest dezynfekowany i zakładane są szwy. Nastepnie całość jest wykonywana w bezbolesnym znieczuleniu miejscowym, a więc jest całkowicie nieodczuwalny dla pacjenta.
Kiretażu zamknięty różni się tym, że dotyczy kieszeni poniżej głębokości 5 mm, gdzie stomatolog nie nacina dziąsła, jedynie podnosi płat śluzówki, by uzyskać dostęp do zmienionej powierzchni i móc ją oczyścić.
Na koniec może wystąpić lekki obrzęk dziąseł, które mija po paru dniach, kiedy to dziąsła stopniowo odzyskują przyczepność względem zębów.

Kiedy wykonać kiretaż?

Po pierwsze zabieg kiretażu jest wskazany w przypadku zaawansowanych zmian tkanek przyzębia, zakażeniach dziąseł oraz jako element w terapii paradontozy.
Po drugie kiretaż dziąseł to zabieg, która poprawia stabilność zębów, przywraca zdrowie dziąseł oraz normalne odczuwanie smaku u pacjenta. Co więcej u takiego pacjenta wskazane jest monitorowanie stanu dziąseł oraz dbałość o higienę: regularne mycie zębów 2 razy dziennie miękką szczoteczką wraz z nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych. W przypadku kiedy mamy tendencję do powstawania kieszonek przydziąsłowych, warto, aby pacjent regularnie odwiedzał stomatologa w celu kontroli stanu dziąseł.
Lekarz następnie zbada głębokość szczelin dziąsłowych przy każdym zębie. Ponadto profilaktycznie sprawdzi, czy wypełnienia są gładkie i nie mają ostrych krawędzi. Jeśli plomby są nierówne, pacjent może mieć kłopoty z doczyszczaniem przestrzeni międzyzębowych, ponieważ nitka dentystyczna będzie się strzępić i szarpać. Z kolei w przypadku odkładania się płytki kluczowe jest jego usuwanie kamienia nazębnego u stomatologa, który oczyszcza zęby z nalotów i następnie poleruje. Na koniec przypominamy, że na czystych, gładkich i śliskich zębach płytka nazębna nawarstwia się zdecydowanie wolniej.

Kiretaż bywa elementem kompleksowej terapii periodontologicznej. Co więcej w wielu przypadkach pomaga też uniknąć bardziej złożonych zabiegów chirurgicznych, które pomagają odbudować utracone podczas choroby kości i tkanki dziąseł. Ponadto nasze centrum stomatologiczne posiada bogate doświadczenie w tego typu zabiegach. Jeśli nie jesteś pewien co powoduje u ciebie podniesione dziąsła zadzwoń i ustalimy termin spotkania kontrolnego – KONTAKT.


POWRÓT DO BLOGA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 5 Średnia: 4]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Imię i Nazwisko:

    Email:

    Telefon:

    Opis:

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 5 Średnia: 4]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code