Podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift)

27 listopada 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem przygotowującym do leczenia implantologicznego. Wykonuje się go w przypadku pacjentów, u których zbyt nisko położone dno zatoki szczękowej uniemożliwia prawidłowe wprowadzenie implantów. Polega on na kontrolowanym wytworzeniu nowej kości poprzez spłycenie zatoki szczękowej. W zabiegu tym wykorzystuje się mechanizm sterowanej regeneracji kości. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Choroba okluzyjna – jak się objawia?

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Zatoka szczękowa – położenie

Zatoki szczękowe są to wpuklenia błony śluzowej, szerzące się od jamy nosowej w otaczające kości – także kości szczęki. Zatoki szczękowe znajdują się nad wierzchołkami korzeni górnych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Sięgają zazwyczaj od czwórki do siódemki. Zarówno wielkość, jak również topografia zatoki szczękowej to cechy osobnicze. Mają one tendencję do poszerzania się, zwłaszcza gdy dochodzi do utraty zębów bocznych. Najkorzystniej jest, jeśli dno zatoki szczękowej jest oddzielone od wierzchołków korzeni warstwą tkanki kostnej o grubości od kilku do kilkunastu milimetrów. Znaczny lub całkowity zanik wyrostka zębodołowego w górnym łuku uzębienia stwarza niestabilne podłoże do wprowadzenia implantu uzupełniającego ubytki.

Podniesienie dna zatoki szczękowej – na czym polega ten zabieg?

Podniesienie dna zatoki szczękowej prowadzi się zwykle w znieczuleniu miejscowym metodą otwartą lub zamkniętą. Procedury różnią się od siebie stopniem inwazyjności, czasem trwania, a także ryzykiem i zakresem powikłań. Podniesienie dna zatoki bez względu na zastosowany wariant zabiegu polega na umieszczeniu materiału kościozastępczego pomiędzy dolną ścianą zatoki szczękowej a jej błoną śluzową. Dzięki temu dno zatoki szczękowej zostaje spłycone, a kość pacjenta pogrubiona. Tym samym, stwarza to odpowiednie warunki na wprowadzenie implantu. Przed zabiegiem należy wykonać specjalistyczne zdjęcia pozwalające ocenić jakość, gęstość i ilość kości w operowanej okolicy. Badania obrazowe umożliwiają większą precyzję zabiegu oraz kontrolę powodzenia leczenia chirurgicznego.

Zabieg ten jest często wykorzystywany w przypadku usługi – Implanty Poznań

blank

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą

Podniesienie zatoki szczękowej metodą otwartą wykonuje się w sytuacji, kiedy grubość kośćca wynosi mniej niż 6–7 mm. To operacja bardziej inwazyjna, jednak częściej wykonywana niż sinus lift zamknięty, ponieważ pozwala podnieść dno zatoki nawet o 5–8 mm. Ten rodzaj zabiegu polega na wycięciu w bocznej ścianie zatoki szczękowej niewielkiego okienka, odwarstwieniu prze niego błony śluzowej od dna zatoki, a następnie wprowadzeniu w to miejsce materiału kościozastępczego. W dalszym etapie operowane miejsce zabezpieczane jest membraną zaporową i śluzówkową.

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą zamkniętą

Sinus lift metodą zamkniętą umożliwia uniesienie dna zatoki szczękowej o blisko 3 mm bez konieczności otwierania zatoki, lecz poprzez wykorzystanie specjalnie przygotowanego do tego otworu na grzbiecie wyrostka zębowego, przez który wprowadza się biomateriał. Uzyskane w ten sposób zwiększenie objętości kości umożliwia wprowadzenie implantu w prawidłowej pozycji protetycznej, tworząc dla wszczepu stabilne podłoże. Jeśli ilość naturalnej kości pacjenta jest wystarczająca dla uzyskania pierwotnej stabilizacji implantu to w czasie tego zabiegu można również umieścić implanty. Natomiast, jeśli nie jest możliwe uzyskanie odpowiedniego zakotwiczenia dla implantu, należy odroczyć ich umieszczenie na okres ok. 6-9 miesięcy. Zaletą tej metody jest mniejsza inwazyjność i możliwość wprowadzenia implantów podczas jednego zabiegu.

Jeśli zastanawiacie się nad zabiegiem implantów zębów możliwe, że ten zabieg będzie wymagany przed wszczepieniem.

Podniesienie dna zatoki szczękowej – powikłania

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej zwykle wiąże się z bólem, obrzękiem i sińcem w operowanej okolicy. Te niegroźne objawy utrzymujące się i zwiększające natężenie mogą wskazywać na rozwój stanu zapalnego, który wymaga konsultacji lekarskiej. Innymi powikłaniami po zabiegu sinus lift są także przerwanie błony śluzowej wyściełającej zatokę szczękową oraz perforacja jamy zatoki. Z kolei bardzo rzadko obserwuje się przypadki rozejścia się brzegów rany oraz utratę materiału kościozastępczego.

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Warte uwagi: Protezy mocowane na implantach

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 2 Średnia: 5]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code