Pomocy! Ukruszył mi się ząb

Pomimo faktu, że szkliwo, które pokrywa ząb, jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele - może ulec pęknięciu, ukruszeniu lub złamaniu. Ważne jest, aby niezależnie od rozmiaru uszkodzenia wykonać badanie kliniczne w gabinecie stomatologicznym i ocenić możliwości odbudowy.

Nie trzeba być filmowym kaskaderem, aby doznać urazu w obrębie jamy ustnej. Niestety do ukruszeń i pęknięć zębów może dojść wskutek najbardziej prozaicznych czynności, takich jak: jedzenie, upadek czy wywrócenie się na rowerze. Nawet jeśli ukruszenie jest małe i nie sprawia bólu, to nie należy go lekceważyć. Konieczna jest pilna wizyta u stomatologa – im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większe są szanse na uratowanie zęba. 

Przyczyny kruszenia, pękania i łamania się zębów

Najczęstszą przyczyną kruszenia się zębów jest uraz mechaniczny – uderzenie, upadek lub nadgryzienie twardego pokarmu, np pestki. Według American Dental Association można wyróżnić produkty spożywcze, które mają najgorszy wpływ na zęby – doprowadzając do ich próchnicy. W tej grupie znajdziemy:

 

  • twarde cukierki,
  • cytrusy,
  • napoje gazowane, energetyczne i izotoniczne,
  • kawa,
  • alkohol,
  • chipsy.

Próchnica zębów, która osłabiając ząb naraża go na większe ryzyko złamania podczas nadgryzania twardych produktów. Rozległy ubytek próchnicowy jest odpowiedzialny destrukcję tkanek zęba i może skutkować odłamaniem jego fragmentu – w najmniej oczekiwanym momencie.

Kolejnym powodem uszkodzeń zębów jest zaburzenie kontaktu zębów dolnych z górnymi, czyli choroba okluzyjna. Nadmiernie zbliżone do siebie łuki zębowe pocierają o siebie, zgrzytają, a w efekcie mogą się kruszyć i ścierać. 

Z pozostałych przyczyn należy wymienić: 

  • bruksizm, czyli nawykowe, nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami, 
  • martwicę zęba spowodowaną np leczeniem kanałowym, 
  • niedobór wapnia. 

Niezależnie od przyczyny i rozmiaru uszkodzenia wskazane jest badanie kliniczne w gabinecie stomatologicznym przez lekarza dentystę w celu oceny możliwości odbudowy zęba.

Leczenie uszkodzonych zębów

Ukruszony ząb może swoimi ostrymi krawędziami podrażniać język i policzki powodując ból, pieczenie lub zranienia śluzówki. Ponadto może dojść do odsłonięcia wrażliwej miazgi lub dalszego kruszenia się osłabionego zęba. Warto wybrać się jak najszybciej do gabinetu stomatologicznego w celu przeprowadzenia diagnozy uszkodzenia. Istnieje kilka trwałych sposobów “ratowania” uszkodzonego zęba. Dobór odpowiedniej metody zależy od przyczyny uszkodzenia, stanu zęba i wielkości złamania. 

 

Jeżeli uszkodzenie zęba jest małe, stomatolog dokonuje drobnej korekty kształtu – podpiłowuje i wygładza uszkodzony ząb oraz zabezpiecza go przed próchnicą poprzez fluorowanie kontaktowe. W przypadku poważniejszych i bardziej widocznych uszkodzeń konieczne może być wypełnienie kompozytowe, wstawienie korony albo licówki (po uprzednim przeleczeniu kanałowym zęba). Najbardziej radykalnym sposobem odbudowania zęba jest zastosowanie implantu stomatologicznego. Gdy ząb jest poważnie uszkodzony (np w przypadku złamania tuż pod linią dziąseł), jego leczenie może okazać się niemożliwe i trzeba będzie wykonać jego ekstrakcję i zastąpienie go implantem.

Problem kruszących się zębów

Kruszące się zęby mogą być objawem różnych chorób, które dzięki wizycie u specjalisty mogą zostać zdiagnozowane. Na co dzień warto stosować kilka zasad, które zminimalizują ryzyko urazów zębów: należy codziennie prawidłowo wykonywać higienę jamy ustnej, starać się unikać i leczyć złe nawyki (zaciskania, zgrzytania zębami) oraz ograniczyć spożywanie pokarmów osłabiających szkliwo (cytrusy, słodkie napoje).

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on google
Google+
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email