Ukruszony ząb! Pomocy!

26 lipca 2021
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 3 Średnia: 4.3]

Ukruszony ząb jest zarówno problemem zdrowotnym jak i estetycznym. Pomimo faktu, że szkliwo, które pokrywa ząb, jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele – może ulec pęknięciu, ukruszeniu lub złamaniu. Ważne jest, aby niezależnie od rozmiaru uszkodzenia wykonać badanie kliniczne w gabinecie stomatologicznym i ocenić możliwości odbudowy.

Ukruszony ząb to jedno z naczęstszych fizycznych uszkodzeń zęba. Nie trzeba być filmowym kaskaderem, aby doznać urazu w obrębie jamy ustnej. Niestety do ukruszeń i pęknięć zębów może dojść wskutek najbardziej prozaicznych czynności, takich jak: jedzenie, upadek czy wywrócenie się na rowerze. Nawet jeśli ukruszenie jest małe i nie sprawia bólu, to nie należy go lekceważyć. Konieczna jest pilna wizyta u stomatologa – im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większe są szanse na uratowanie zęba. 

Przyczyny kruszenia, pękania i łamania się zębów

Najczęstszą przyczyną kruszenia się zębów jest uraz mechaniczny – uderzenie, upadek lub nadgryzienie twardego pokarmu, np pestki. Według American Dental Association można wyróżnić produkty spożywcze, które mają najgorszy wpływ na zęby – doprowadzając do ich próchnicy. W tej grupie znajdziemy:

 

  • twarde cukierki,
  • cytrusy,
  • napoje gazowane, energetyczne i izotoniczne,
  • kawa,
  • alkohol,
  • chipsy.

Próchnica zębów, która osłabiając ząb naraża go na większe ryzyko złamania podczas nadgryzania twardych produktów. Rozległy ubytek próchnicowy jest odpowiedzialny destrukcję tkanek zęba i może skutkować odłamaniem jego fragmentu – w najmniej oczekiwanym momencie.

Kolejnym powodem uszkodzeń zębów jest zaburzenie kontaktu zębów dolnych z górnymi, czyli choroba okluzyjna. Nadmiernie zbliżone do siebie łuki zębowe pocierają o siebie, zgrzytają, a w efekcie mogą się kruszyć i ścierać. 

Z pozostałych przyczyn należy wymienić: 

  • bruksizm, czyli nawykowe, nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami, 
  • martwicę zęba spowodowaną np leczeniem kanałowym, 
  • niedobór wapnia. 

Niezależnie od przyczyny i rozmiaru uszkodzenia wskazane jest badanie kliniczne w gabinecie stomatologicznym przez lekarza dentystę w celu oceny możliwości odbudowy zęba.

Ukruszony ząb – leczenie

Ukruszony ząb może swoimi ostrymi krawędziami podrażniać język i policzki powodując ból, pieczenie lub zranienia śluzówki. Ponadto może dojść do odsłonięcia wrażliwej miazgi lub dalszego kruszenia się osłabionego zęba. Warto wybrać się jak najszybciej do gabinetu stomatologicznego w celu przeprowadzenia diagnozy uszkodzenia. Istnieje kilka trwałych sposobów “ratowania” uszkodzonego zęba. Dobór odpowiedniej metody zależy od przyczyny uszkodzenia, stanu zęba i wielkości złamania. 

Jeżeli uszkodzenie zęba jest małe, stomatolog dokonuje drobnej korekty kształtu – podpiłowuje i wygładza uszkodzony ząb oraz zabezpiecza go przed próchnicą poprzez fluorowanie kontaktowe. W przypadku poważniejszych i bardziej widocznych uszkodzeń konieczne może być wypełnienie kompozytowe, wstawienie korony albo licówki (po uprzednim przeleczeniu kanałowym zęba). Najbardziej radykalnym sposobem odbudowania zęba jest zastosowanie implantu stomatologicznego. Gdy ząb jest poważnie uszkodzony (np w przypadku złamania tuż pod linią dziąseł), jego leczenie może okazać się niemożliwe i trzeba będzie wykonać jego ekstrakcję i zastąpienie go implantem.

Ukruszony ząb – co zrobić?

Kruszące się zęby mogą być objawem różnych chorób, które dzięki wizycie u specjalisty mogą zostać zdiagnozowane. Na co dzień warto stosować kilka zasad, które zminimalizują ryzyko urazów zębów. Po pierwsze należy codziennie prawidłowo wykonywać higienę jamy ustnej. Po drugie starać się unikać i leczyć złe nawyki (zaciskania, zgrzytania zębami). Na koniec ograniczyć spożywanie pokarmów osłabiających szkliwo (cytrusy, słodkie napoje). Jeśli twoje zęby kruszą się częściej niż u innych nie możesz bagatelizować tych objawów. Zadzwoń do nas już dziś i umów się na wizyte kontrolną – KONTAKT.


POWRÓT DO BLOGA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 3 Średnia: 4.3]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code