Zdjęcie rentgenowskie to podstawowe badanie wykorzystywane we współczesnej diagnostyce stomatologicznej. Ze względu na rodzaj tkanek – tkanki twarde, tj. kość i zęby – jest to idealne badanie. Ponadto, wykonując to badanie w obrębie stomatologii nie jest konieczne użycie środka kontrastowego, a to dodatkowo zwiększa komfort naszych pacjentów. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Leczenie cytostatykami a zdrowie jamy ustnej
Sprzęt ten jest często wykorzystywany w przypadku usług – Implanty Poznań
Zdjęcie rentgenowskie – panoramiczne
Pantomografia lub po prostu zdjęcie pantomograficzne to jedno z najpopularniejszych badań kontrolnych przed wszelkiego rodzaju zabiegami dentystycznymi. Poprzez wykonanie badania, możliwa jest niezwykle dokładna i całościowa ocena stanu zębów, ich korzeni, zatok szczękowych. Ponadto dziąseł, żuchwy i stawów skroniowo-żuchwowych. Warto podkreślić, że pantomogram nie jest rzeczywistym obrazem badanego obszaru. Jest on powiększony o około 15 procent, przez co niektóre obszary mogą nie być uchwycone na zdjęciu panoramicznym.
Zdjęcie rentgenowskie panoramiczne zębów, ukazuje przede wszystkim zmiany niewidoczne podczas zwykłego badania. Ponadto za jego pomocą można sprawdzić poprawność wykonania czy gojenia się wcześniejszego leczenia, np. ekstracji ósemek czy leczenia kanałowego. Dodatkowo umożliwia dokładne wykrycie zębów nadliczbowych czy zawiązków niewyrżniętych zębów oraz wstępną ocenę poziomu kości czy wielkość próchnicy.
Radiowizjografia (RVG)
RVG to zdjęcia stomatologiczne, które można zapisać cyfrowo. Pozwala na uzyskanie dokładnych informacji o stanie uzębienia. Dawka promieniowania jest bardzo niska w przeciwieństwie do wykonywanych zdjęć metodą kliszową. Ujęcia tego typu są bardzo dokładne, specjalista może dzięki nim potwierdzić albo wykluczyć choroby zębów czy wady zgryzu. Wykonanie radiowizjografi RVG polega na włożeniu do ust pacjenta specjalnego czujnika. W momencie włożenia aparatury do ust wykonywane jest zdjęcie, które po kilku sekundach widzi na swoim ekranie lekarz. Aparat do radiowizjografii RVG ma wielokrotnie zmniejszone promieniowanie, niż w starych, tradycyjnych aparatach, dzięki temu stomatolog może wykonywać kilka zdjęć w czasie jednego zabiegu. Mimo większej ilości zdjęć pacjent otrzyma mniejszą dawkę szkodliwego promieniowania niż podczas wykonania jednego zdjęcia rentgenowskiego. Ponadto RVG umożliwiają prowadzenie analiz komputerowych:
- wykonanie pomiarów odległości i kątów bezpośrednio na zdjęciu
- densytometrię (pomiar gęstości)
- płynną regulację parametrów ekspozycji zdjęcia (kolor, kontrast, jasność, nasycenie, przejście negatyw-pozytyw)
- analizę komputerową na podstawie zdjęć cefalometrycznych dla diagnozowania i oceny wad zgryzu w ortodoncji.
Warte uwagi: Stan zapalny dziąseł
Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.