Ból głowy, a okluzja zębów

14 lipca 2020
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 4]

Ból głowy, który jest częsty i intensywny wcale nie musi oznaczać migreny. Mogą to być także napięciowe bóle głowy spowodowane chorobą okluzyjną.

Co to jest migrena?

Migrena to tylko jeden z wielu różnych bólów głowy. Jest tak zwanym pierwotnym bólem, czyli bólem nie wywołanym żadnym innym schorzeniem. Ocenia się, że na migreny cierpi około 8% osób na świecie (informacje przekazane przez amerykański instytut migreny), przy czym zdecydowaną większość, bo około 75%, stanowią kobiety. Migrena to bardzo silny ból, najczęściej obejmujący tylko jedną połowę głowy. Często migrenie towarzyszą nudności i wymioty (zazwyczaj po wymiotach ból słabnie). Oprócz tego do objawów towarzyszących migrenie należą też światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki.

Zdarza się, że chory dostaje ostrzeżenie o nadchodzącym ataku – to tak zwana aura migrenowa: pojawiają się zaburzenia widzenia (migające plamy, trochę jak tzw. powidoki), zawroty głowy, drętwienie twarzy a bywa, że nawet zaburzenia mowy. 

Atak migreny jest dosyć gwałtowny, ból szybko narasta i trwa od 4 do nawet 72 godzin. Jeśli znasz te objawy z własnego doświadczenia, a nie byłeś jeszcze u lekarza, idź koniecznie, najlepiej do specjalisty leczenia bólu, ale może też być neurolog. Nie ma stuprocentowo skutecznego leku na migrenę, ale lekarz jest w stanie tak dobrać lekarstwo, że ataki będą trwały krócej. Pamiętaj też, że im szybciej połkniesz tabletkę, tym krócej będzie Cię bolało. Nasza klinika stomatologiczna miała już przypadki migerny wywołanem nieprawidłowym uzębieniem. Jeśli nie jesteście pewni, a dotychczasowe problemy nie zostały wyleczone przez innych lekarzy skontaktucie się z nami i umówcie na wizytę – KONTAKT.

Ból głowy, a okluzja zębów - migrena

Rodzaje bólów głowy

Niestety, albo na szczęście, migrena to niejedyny rodzaj pierwotnego bólu głowy. Oprócz tego znamy też napięciowe i klasterowe bóle głowy. Klasterowy ból głowy uważany jest za najsilniejszy – boli  jedna strona, oko i połowa twarzy. Klasterowy ból głowy jest na szczęście bardzo rzadki, ocenia się, że występuje u zaledwie 0,1% populacji, najczęściej u mężczyzn.

Ból napięciowy to z kolei najczęściej występujący ból głowy. Chory czuje ucisk, jakby ktoś ściskał mu głowę w imadle. Ból koncentruje się zwykle w okolicach czoła, chociaż bywa, że dotyczy również potylicy. Etiologia napięciowych bólów głowy nie jest do końca wyjaśniona, jednak są pewne podejrzenia. O dziwo, za napięciowe bóle głowy bardzo często odpowiadają zęby. Co więcej, temu bólowi towarzyszyć mogą również takie objawy jak: nadwrażliwość zębów, napięcie i zmęczenie mięśni twarzy, zgrzytanie zębami podczas snu, a także „przeskakiwanie” stawu skroniowo-żuchwowego. Jeśli zmagasz się z którymś z nich, to możliwie, że cierpisz na chorobę okluzyjną.

Czym jest choroba okluzyjna?

Chorobą okluzyjną, zwaną też zgryzem urazowym, w stomatologii określa się niewłaściwy kontakt zębów łuku górnego i zębów łuku dolnego. Co jest przyczyną choroby okluzyjnej? Po pierwsze może być ich kilka: położenia stawu skroniowo-żuchwowego, położenie i kształt zębów oraz napięcia mięśni odpowiedzialnych za żucie. Po drugie na te czynniki mogą mieć wpływ krzywo wyrzynające się ósemki, wady zgryzu lub przebyta ortodoncja bez ekwilibracji (dokładnego dostosowania i zbalansowania zgryzu), zbyt wysokie albo niskie wypełnienia (plomby). Co więcej niedokładnie dopasowana protetyka czy brakujące zęby powodujące przemieszczenia i pochylenia sąsiadujących zębów również mogą powodować okluzję.

Jak widać przyczyn może być więc wiele i dotknąć mogą one każdego. Na szczęście już przy pierwszej wizycie dentysta jest w stanie ocenić, czy bóle głowy mogą mieć przyczynę w zębach. Jeśli więc często boli Cię głowa, zamiast faszerować się tabletkami, idź do dentysty, bo może cierpisz zupełnie niepotrzebnie. Nasze centrum stomatologiczne ma doświadczenie w tego typu przypadkach i jesteśmy pewni, że możemy wam pomóc. Oferujemy różnorodne formy leczenia, w tym ortodoncję przy pomocy niewidocznego aparatu ortodontycznego Invisalign.

Diagnoza i leczenie choroby okluzyjnej

Fundamentalną kwestią w postawieniu diagnozy jest przeprowadzenie z pacjentem wywiadu w centrum stomatologicznym. Lekarz pyta o charakterystyczne trzaskanie w zawiasach szczęki, o zgrzytanie zębami podczas snu, o zaciskanie zębów w sytuacjach stresowych oraz o to, czy występują u pacjenta bóle głowy przypominające bóle napięciowe.

Najważniejszym elementem terapii jest precyzyjne zdiagnozowanie przyczyny problemu. Jeśli jest nią wypełnienie (zbyt wysokie lub zbyt niskie) zostanie ono skorygowane. Jeżeli powodem są przeszkadzające pozostałym zębom w zgryzie ósemki, to zęby mądrości zostaną usunięte. Warto również wyeliminować szkodliwe nawyki, zwłaszcza w kontekście choroby okluzyjnej czynniki, takie jak obgryzanie paznokci, częste żucie gumy, nadmierny stres, który jest powodem zaciskania i zgrzytania zębami, co często robimy nieświadomie.

Leczenie choroby okluzyjnej w naszej klinice dentystycznej jest proste. Trafisz w ręce lekarza, który ma doświadczenie w diagnostyce wad zgryzu. Jeśli więc od czasu do czasu boli Cię głowa, nie wahaj się i idź do stomatologa. Jeśli nie jesteście pewni przyczyn swoich bólów głowy koniecznie umówcie się do nas na wizytę konsultacyjną – KONTAKT.

POWRÓT DO BLOGA Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 4]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 4]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 4]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 4]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 4]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 4]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 2 Średnia: 4]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code