Współcześnie, przy postępującym rozwoju technologicznym, osiągnięcia medycyny zdumiewają. Materiały, które po wprowadzeniu do organizmu nie zakłócają funkcjonowania tkanek, pozwalają nam na poddanie się zabiegom rekonstrukcyjnym bez ryzyka utraty zdrowia.
Współczesna stomatologia wykorzystuje najnowsze osiągnięcia inżynierii biologicznej, czego przykładem są tytanowe implanty zębowe. Już na wstępie warto zaznaczyć, że to rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia! Ponadto bezpieczeństwo ich stosowania idzie w parze z długoterminowym efektem estetycznym i zdrowotnym. Przeczytaj niniejszy artykuł, w którym przedstawimy argumenty za tym, że nie masz się czego obawiać, decydując się na uzupełnienie braków zębowych przy pomocy implantów.
Przeczytaj również: Skąd wiadomo, że ząb jest martwy?
Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki
Implanty zębowe są bezpieczne
Wielu pacjentów przed zdecydowaniem się na zabieg implantacji ma obawy związane ze swoim zdrowiem. Zdają sobie sprawę z tego, że jest to zabieg inwazyjny, ingerujący w tkanki. Z ich perspektywy ciało obce w postaci implantu samo w sobie jest wystarczającym zagrożeniem. Uspokajamy – proces osteointegracji służy prawidłowej integracji implantu z tkanką kostną pacjenta. Prawidłowo wszczepiony implant nie jest traktowany przez organizm człowieka jako ciało obce, lecz zostaje całkowicie zaakceptowany.
Ryzyko niepowodzenia, które towarzyszy każdej metodzie leczenia (nie ma metod stuprocentowych) wiąże się jedynie z możliwością utraty wszczepionego implantu. Może się tak stać, jeśli proces osteointegracji nie będzie przebiegał prawidłowo. Jednakże nie stanowi to ryzyka pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Bardzo rzadko zdarza się, że implant nie zrośnie się z kością i trzeba go usunąć. Jednak gdy tak się stanie – nie towarzyszą temu skutki uboczne. Ocenia się, że około 91-96% implantów zębów nie ulega odrzuceniu po 5 latach od zabiegu ich wczepienia, przy czym niższe wartości dotyczą implantów, które zostały wykonane z materiałów ceramicznych.
Ponadto implanty Poznań wykonuje się z materiałów biokompatybilnych i hypoalergicznych. Najczęściej używany materiał do wykonania implantów to tytan. Metal ten wykorzystuje się w medycynie, chociażby przy wykonywaniu protez, metalowych zespoleń kości i produkowaniu narzędzi chirurgicznych. Praktycznie nie ulega korozji w ludzkim ciele, jest lekki i organizm doskonale go toleruje. Układ odpornościowy nie odbiera tytanu czy cyrkonu jako substancji obcej, więc właściwie nie ma ryzyka, że implant zębowy się nie przyjmie. Nie reagują na zmiany temperatury w jamie ustnej i są odporne na działanie substancji kwaśnych. Nie zmieniają smaku spożywanych pokarmów, nie wykazują interakcji z innymi materiałami stosowanymi w stomatologii i są całkowicie bezpieczne.
Brak ryzyka!
Implanty stosowane są w stomatologii wystarczająco długo, aby z czystym sumieniem powiedzieć, że dla wykwalifikowanych specjalistów jest to jeden z rutynowych zabiegów. Doświadczenie naszych lekarzy, potwierdzone wieloletnią praktyką pozwala twierdzić, że efekt jest długoterminowy i w pełni satysfakcjonuje naszych pacjentów. Niektórzy spośród nich obawiają się reakcji alergicznych. Jednakże w ciągu 40 lat wszczepiono na całym świecie kilkanaście milionów implantów i wykryto tylko kilka przypadków alergii.
Ewentualne ryzyko związane z wszczepieniem implantów może wiązać się z brakiem odpowiedniej współpracy pacjenta z lekarzem, nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu (w tym złego planu leczenia) lub wszczepienia implantów mimo istnienia przeciwwskazań do zabiegu (np. w przypadku zatajenia istotnych informacji przez pacjenta).
Warte uwagi: Ile trwa odbudowa zęba na implancie?