...

Wpływ alkoholu i nikotyny na zęby

27 listopada 2022
Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Wieloletnie picie alkoholu skutkuje uszkodzeniami w całym organizmie, przy czym nie mam na myśli tylko spożywania tej substancji w bardzo dużych ilościach. Okazuje się, że nawet niewielkie jego ilości, konsumowane regularnie, nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. Powodują szkody już w pierwszym odcinku przewodu pokarmowego, czyli w jamie ustnej. Zmiany patologiczne dotyczą uzębienia, przyzębia, języka i błony śluzowej jamy ustnej oraz gruczołów ślinowych. Natomiast w papierosach występuje ponad 4000 związków chemicznych, z których znaczna część ma charakter podrażniający i/lub toksyczny. Wśród nich wymienić możemy: arszenik, amoniak, dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, chlorek winylu. Wszystkie one negatywnie wpływają na nasze uzębienie. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat wyraźnie negatywnego wpływu alkoholu i nikotyny na zdrowie i kondycję uzębienia.

Przeczytaj również: Szwy wykorzystywane w stomatologii

IMPLANTY ZĘBÓW POZNAŃ

Wpływ alkoholu na jamę ustną

Spożywanie alkoholu zdecydowanie szkodzi naszej jamie ustnej. Przede wszystkim ma negatywny wpływ na śluzówkę jamy ustnej: obniża produkcję śliny, która pełni ważną funkcję ochronną. W tym miejscu warto podkreślić, że ślina nie tylko oczyszcza zęby i jamę ustną, zapobiegając rozwojowi bakterii, ale także niszczy już obecne patogeny. Ponadto zawiera czynniki wzrostu, które wspomagają regenerację błony śluzowej. Jest również bogata w substancje niezbędne dla remineralizacji szkliwa.

Po spożyciu alkoholu, typowym objawem jest suchość w ustach – jest to spowodowane właśnie niewystarczającą pracą naszych ślinianek. Wysuszenie śluzówki naraża jamę ustną na powstawanie infekcji i stanów zapalnych. To jednak nie wszystkie negatywne konsekwencje dla jamy ustnej, jakie przynosi picie alkoholu. Dodatkowo pod wpływem alkoholu powstaje w jamie ustnej bardziej kwaśne środowisko, oddziałujące na twarde tkanki zęba i powodujące ich erozję. Po wypiciu alkoholu obniża się pH w jamie ustnej i powstaje kwaśne środowisko. Dla porównania: ludzka ślina ma pH od 6,5 do 7,4, natomiast np. piwko – 4,5, a wino ok. 3-4. Uwolnione z substancji kwasowych cząsteczki destabilizują część mineralną szkliwa i powoli go rozpuszczają. To z kolei skutkuje powstawaniem w uzębieniu płaskich ubytków, które posiadają zaokrąglone brzegi. Najczęściej dotyczą powierzchni zębów policzkowych lub przedsionkowych. Silniejsze alkohole, np. czysta wódka czy spirytus, mogą także powodować mechaniczne podrażnienia śluzówki, objawiające się przekrwieniem, nadżerkami i stanem zapalnym.

blank

Jakie alkohole najbardziej szkodzą zębom?

Najbardziej szkodliwe dla zębów są te rodzaje alkoholu, które zawierają cukier. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ bakterie w jamie ustnej zużywają cukier i wytwarzają kwas, który niszczy szkliwo zębów. Alkohole, o których mowa wcale nie muszą być jednak słodkie, bardzo często są kwaśne, co świadczy o dużej ilości kwasu w alkoholu. Im bardziej kwaśny jest napój, tym bardziej zaszkodzi twoim zębom. Kwaśne środowisko ułatwia również tworzenie się płytki nazębnej, która może prowadzić do próchnicy zębów.

Mimo tych wszystkich negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu – jego całkowite wykluczenie nie jest konieczne! Jednakże zawsze powinieneś zachować zdroworozsądkowy umiar i w trosce o stan swojego uzębienia, przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim dobrze jest, aby spożywaniu alkoholu towarzyszyło jedzenie – najlepiej produkty zasadowe, które neutralizują działanie kwasów lub żywność bogata w wapń, która uzupełni utracone minerały. Pamiętaj także o myciu zębów, ale – uwaga – nie bezpośrednio po wypiciu alkoholu! Szkliwo jest wtedy bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto poczekać ze szczotkowaniem ok. 1-2 godzin.

Wpływ nikotyny na stan jamy ustnej

Najbardziej zauważalnym dla każdego wpływem papierosów na zęby jest zmiana ich barwy. Zęby palaczy są przebarwione, zżółknięte. Wpływa to bardzo negatywnie na estetykę uśmiechu. Jednakże można się domyślić, że nie jest to najbardziej dramatyczna konsekwencja. Największym problemem palaczy jest znacznie szybsze odkładanie się płytki nazębnej. Nałogowe palenie sprawia, że osad bardzo szybko mineralizuje się, zamieniając w trudny do usunięcia kamień nazębny.  Odkładający się kamień nazębny bardzo szybko zaczyna podrażniać dziąsła i może powodować znacznie poważniejsze schorzenia, takie jak paradontoza. Ponadto: obniżanie się poziomu kości wyrostka zębodołowego, odsłanianie szyjek zębowych, wzrost ruchomości, a ostatecznie przedwczesna utrata zębów.

Jak palacze powinni dbać o zęby?

 Najlepszym rozwiązaniem byłoby rzucenie palenia. Jednakże jeśli nie potrafisz tego zrobić, a chcesz zachować swoje zęby i dziąsła w dobrej formie, musisz dbać o nie o wiele lepiej niż inni. Na rynku obecne są liczne produkty stworzone do higieny jamy ustnej osób palących. Zawierają one liczne substancje ścierne, mające pomagać w usuwaniu osadów i przebarwień z zębów. Jednak należy pamiętać, że jest to jedynie zmniejszanie negatywnego wpływu papierosów, a nie eliminacja problemu. 

Warte uwagi: Proces żucia pokarmu i trawienia w ustach

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 7 Średnia: 4.6]

Opinie
Naszych Pacjentów

5/5

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

blank

Tomasz Szmidt

Wyjątkowe miejsce stworzone przez ludzi przepełnionych pasją i najwyższą formą profesjonalizmu i sercem na dłoni.

Tomasz Schmidt

Prowadzący program „Ostre Cięcie”

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 7 Średnia: 4.6]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 7 Średnia: 4.6]

wszystkie specjalizacje w jednym miejscu

bezpłatne wifi

strefa relaksu

pyszna kawa i herbata

płatność kartą, kredytowanie

parking dla Pacjentów

przystosowany dla niepełnosprawnych

klimatyzowane wnętrza

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 7 Średnia: 4.6]

Kliknij aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Formularz Kontaktowy


Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz ustalimy termin wizyty.

Zadzwoń tel. 518 327 667 lub napisz:

    Kliknij aby ocenić ten post!
    [Całość: 2 Średnia: 5]

    Potrzebujesz Pomocy?
    Scan the code
    Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
    Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.